Pomoc dla młodych mam przy nietrzymaniu moczu

2023-10-19
Pomoc dla młodych mam przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu podczas wysiłku powodującego wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, czyli podczas kaszlu, śmiechu, kichania, a także aktywności sportowej. Ciąża i poród wpływają na stan mięśni dna miednicy, powodując jego osłabienie, a co dalej za tym idzie pojawienie się problemów z utrzymaniem moczu. Sytuacja ta może wystąpić zarówno po porodzie siłami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie. Jeżeli dotknął Cię ten problem - pamiętaj, że nie jest to powód do wstydu, a im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym szybciej problem zostanie zażegnany.

Co zrobić jeżeli po porodzie pojawiło się nietrzymanie moczu?

Po pierwsze nie obawiaj się rozmowy na ten temat. Możesz zacząć od najbliższych osób, a także od razu skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutką uroginekologiczną. Możesz mieć pewność, że nie zostaniesz z problemem sama, gdyż specjalista wysłucha Cię, a potem przeprowadzi wywiad, który oceni stan mięśni dna miednicy oraz znajdzie przyczynę nietrzymania moczu.

Ćwiczenia dna miednicy na nietrzymanie moczu

Prawdopodobnie podczas spotkania z fizjoterapeutką otrzymasz zestaw ćwiczeń mięśni dna miednicy tzw. ćwiczenia Kegla. Ich zadaniem będzie wsparcie pracy Twoich mięśni, więc w miarę systematycznie wykonywanego treningu zobaczysz, że mięśnie ulegają wzmocnieniu, a wyciek moczu zmniejsza się, aż z czasem ustanie. 

Nawet po ustaniu problemu warto stale dbać o mięśnie dna miednicy, a także dbać o dobre nawyki podczas siedzenia, wstawania, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy aktywności fizycznej. Bez znaczenia na stan mięśni nie pozostaje również dieta oraz różnego rodzaju używki.

Czy przy nietrzymaniu moczu muszę zrezygnować ze sportu?

Absolutnie nie! Jeżeli masz zgodę specjalisty na kontynuowanie treningów, zrób to! Obawiasz się wycieków moczu? Niepotrzebnie. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony podczas ćwiczeń wypróbuj Contrelle Activgard*, który pomoże Ci zachować suchość i świeżość przez cały dzień, szczególnie jeśli lubisz intensywne ćwiczenia. Z Contrelle będziesz czuła się komfortowo przez cały trening. 

Jak działa Contrelle?

Contrelle to stabilizator pęcherza moczowego w formie tamponu zbudowanego z dwóch delikatnych skrzydełek. Po zaaplikowaniu skrzydełka te delikatnie "otwierają się" podpierając szyję pęcherza oraz przywracając jej oraz cewce moczowej właściwą pozycję, dzięki czemu zapobiega pojawieniu się wycieków moczu.

Dzięki Contrelle nie będziesz musiała rezygnować ze spotkań ze znajomymi lub ulubionego stroju. Contrelle nie musisz stosować okazjonalnie. Jeżeli nietrzymanie moczu utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie możesz go nosić codziennie - do 16 godzin

 

tampon podtrzymujący na nietrzymanie moczu

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z Contrelle zacznij od zestawu startowego zawierającego wszystkie 3 dostępne rozmiary, aby znaleźć odpowiedni rozmiar i idealne dopasowanie. 

*Przed zastosowaniem Contrelle należy odczekać co najmniej 12 tygodni po porodzie. Zalecamy najpierw skonsultować się ze specjalistą.

Contrelle zestaw startowy
Contrelle wysiłkowe nietrzymanie moczu
pixel