Wysiłkowe nietrzymanie moczu

2023-10-01
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu, znane również jako wyciek z pęcherza, występuje wtedy, gdy mimowolnie oddajesz mocz, gdy tego nie chcesz. Dolegliwość ma miejsce podczas wysiłku fizycznego, a także przy kaszlu, śmiechu czy kichaniu, czyli wtedy kiedy pojawia się wzrost ciśnienie w jamie brzusznej. Częste lub sporadyczne, może wahać się od kilku incydentów do całkowitej utraty kontroli nad pęcherzem.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się 3 rodzaje nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)

To niekontrolowany wyciek moczu podczas kaszlu, kichania, aktywności fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów czy seksu  – wszystko to wywiera nacisk na pęcherz. WNM jest spowodowane osłabieniem zwieracza cewki moczowej, brakiem podparcia cewki moczowej i słabymi mięśniami dna miednicy.

Naglące nietrzymanie moczu (UUI)

Występuje, gdy odczuwasz pilną potrzebę opróżnienia pęcherza (parcie), ale nie możesz dotrzeć do toalety na czas. Może być także konieczne częstsze opróżnianie pęcherza i kilkakrotne wstawanie w ciągu nocy do toalety.

Mieszane nietrzymanie moczu (MUI)

Jest połączeniem wysiłkowego i pilnego nietrzymania moczu

 Czy problem nietrzymania moczu u kobiet zdarza się często?

1 na 3 kobiety doświadcza problemu z nietrzymaniem moczu w którymś momencie swojego życia i zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczynami nietrzymania moczu może być wiele czynników, takich jak poród, zbyt intensywne ćwiczenia, otyłość, niewłaściwy styl życia, a nawet menopauza. Popuszczanie moczu nie jest zależne od wieku.

Podczas gdy niektóre kobiety doświadczają wycieku tylko sporadycznie, na przykład podczas biegania lub podnoszenia czegoś naprawdę ciężkiego, u innych pojawiają się wycieki z pęcherza za każdym razem, gdy ćwiczą, śmieją się, kaszlą lub kichają.

Przyczyny nietrzymania moczu

Aby lepiej zrozumieć nieszczelność pęcherza, warto poznać działanie układu moczowego.

Twój pęcherz przypomina trochę balon i w miarę napełniania rozszerza się. Zdrowy pęcherz może pomieścić nawet 300–400 ml i kontrolować, kiedy go trzymać, a kiedy się opróżnia. Kiedy pęcherz jest pełny, wysyła sygnał do mózgu, który z kolei wysyła serię komunikatów do różnych mięśni, nakazując im odpowiednią reakcję, umożliwiając opróżnienie pęcherza.

Wycieki moczu z pęcherza następują, gdy proces ten nie działa prawidłowo. Przyczyn schorzenia może być wiele. Kiedy występuje jakaś nieprawidłowość np. osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej,  nawet niewielki nacisk na brzuch spowoduje lekkie otwarcie cewki moczowej, umożliwiając wyciek niewielkiej ilości moczu.

Mięśnie dna miednicy a nietrzymanie moczu

Mięśnie dna miednicy to szereg silnych, elastycznych mięśni, które podtrzymują narządy. Są zakorzenione od tyłu do przodu i z boku na bok, przypominając hamak. Mięśnie te pomagają utrzymać kontrolę nad pęcherzem, wstrzemięźliwość i funkcje seksualne. Kiedy osłabną, może pojawić się nietrzymanie moczu.

Dlatego ważne jest, aby utrzymywać mięśnie dna miednicy w dobrej kondycji.  Wraz z wiekiem, nadwagą, ciążą, menopauzą, po operacji mięśnie kegla mogą się rozciągnąć i osłabić.

Zatem bez silnych mięśni dna miednicy, więzadeł i tkanki łącznej tracimy kontrolę nad pęcherzami. I tu z pomocą przychodzi Contrelle. Contrelle to stabilizator pęcherza moczowego, który przywraca pęcherz do jego naturalnej pozycji, podtrzymując szyję pęcherza i cewkę moczową, przywracając w ten sposób kontrolę.

Wczesne objawy nietrzymania moczu:

  • budzenie się w nocy w celu skorzystania z toalety
  • potrzeba szybkiego powrotu do domu np. z zakupów
  • popuszczanie niewielkiej ilości moczu podczas śmiechu, kaszlu lub wykonywania energicznych ćwiczeń

Ważne jest, aby przede wszystkim porozmawiać ze swoim specjalistą np. fizjoterapeutką uroginekologiczną, która sprawdzi co przyczynia się do pojawienia problemu i da odpowiednie zalecenia np. ćwiczenia dna miednicy czy zmianę trybu życia, czy zaproponuje leczenie zachowawcze.

Poczuj się pewnie mimo nietrzymania moczu!

Bez względu na przyczynę i częstotliwość występowania popuszczania mogą ono mieć ogromny wpływ na pewność siebie i Twoje życie. Często problem wymusza na Tobie rezygnację z ulubionych aktywności oraz spotkań towarzyskich, a także narzuca sposób ubierania.

Jeśli to wszystko brzmi znajomo i jesteś jedną z wielu kobiet, które mają dość noszenia niewygodnych, nieporęcznych wkładek w obawie przed nietrzymaniem moczu.  Dobra wiadomość jest taka, że możesz zrezygnować z wkładek! Sięgnij po Contrelle! Contrelle przywraca Ci pewność siebie i pozwala robić wszystkie rzeczy, które kochasz, nie martwiąc się o to, gdzie jest najbliższa toaleta. 

pixel