Nietrzymanie moczu po porodzie

2023-10-18
Nietrzymanie moczu po porodzie

Popuszczanie moczu po porodzie – przyczyny

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Poród i ciąża, w której przez kilka miesięcy dno miednicy dźwiga ciężar dziecka, wpływają na osłabienie mięśni dna miednicy. W czasie ciąży rosnące dziecko i macica oraz coraz większa ilość wód płodowych wywierają presję na mięśnie dna miednicy, co może powodować ich rozciągnięcie. Ponadto, hormonalne zmiany w organizmie kobiety wpływają na elastyczność i rozciągliwość tkanek, co również może przyczynić się do osłabienia mięśni.

Dodatkowo podczas porodu naturalnego dochodzi również do dużego napięcia i rozciągnięcia mięśni dna miednicy. Jeśli poród jest długi i trudny, a także, gdy w jego przebiegu zastosowano np. kleszcze lub próżniociąg może to mieć jeszcze większy wpływ na mięśnie dna miednicy.

Osłabienie mięśni dna miednicy może prowadzić do pojawienia się problemu z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu po cesarskim cięciu

Nietrzymanie moczu może pojawić się bez względu na to czy poród siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. Może wynikać to z faktu, że na nietrzymanie moczu może pojawić się już z powodu przebiegu ciąży, a także może być spowodowane zbyt dużym napięciem mięśni po zabiegu cesarskiego cięcia. Ważne jest, abyśmy miały świadomość, że zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie nie wyklucza pojawienia się problemu z popuszczaniem moczu po ciąży.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie

Problemy z kontrolowaniem moczu po porodzie ma zazwyczaj charakter wysiłkowy, co oznacza, że osłabienie mięśni wpływa na pojawienie się wycieków moczu podczas śmiechu, kaszlu, czy aktywności fizycznej.  Słabe mięśnie sprawiają, że kontrola nad opróżnianiem pęcherza moczowego zostaje utracona lub osłabiona. W rezultacie, podczas momentów większego ciśnienia w jamie brzusznej może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu, czyli wysiłkowego nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu po ciąży

Istnieje wiele sposobów leczenia nietrzymania moczu, w tym wzmocnienie mięśni dna miednicy mniejszej poprzez ćwiczenia mięśni Kegla. Dlatego konieczne jest, aby skonsultować się ze specjalistą - fizjoterapeutą lub ginekologiem i sprawdzić stan mięśni. Oceni on stan krocza (czy pojawiło się jakieś uszkodzenie w trakcie porodu), przeprowadzi wywiad, aby stwierdzić czy pojawiły się także inne dolegliwości wynikające z nieprawidłowości pracy mięśni np. zaparcia czy bóle w obrębie pochwy oraz zaleci odpowiednie leczenie, w tym w jaki sposób wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy.  Fizjoterapia potrafi obecnie zdziałać cuda, a leczenie operacyjne to już nie jedyne rozwiązanie!

Ważne jest również unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów i dbanie o postawę ciała oraz odpowiednią higienę podczas połogu. 

Czy wkładki urologiczne i podpaski na nietrzymanie moczu to jedyne rozwiązanie? Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Problem nietrzymania moczu często odbierany jest jako wstydliwy dla osoby, której dotknął. Wpływa na ogólny komfort jej życia oraz często wymusza rezygnację z ulubionych aktywności, a także spotkań towarzyskich.  Osoby z nietrzymaniem moczu często odczuwają dyskomfort emocjonalny, związanym ze strachem i obawą przed wypadkami w miejscach publicznych.

Mocno nasilone nietrzymanie moczu może również ograniczać codzienne czynności, takie jak robienie zakupów, wykonywanie pracy lub dbanie o rodzinę. Często wymusza stałe myślenie o dostępnym toalecie lub konieczności posiadania ze sobą zapasowych ubrań i wkładek. To może prowadzić do uczucia izolacji społecznej i zmniejszenia poczucia własnej wartości.

Noszenie wkładek urologicznych niestety przekłada się na poczucie pewności siebie i sprawia, że kobieta często nie czuje się komfortowo. Ich noszenie może być uciążliwe i powodować dyskomfort emocjonalny. Kobiety mogą czuć się niekomfortowo z powodu świadomości noszenia wkładki czy specjalnej bielizny, obawy o widoczność, zapach, lub obawy przed wypadnięciem. Te czynniki mogą ograniczać ich pewność siebie, szczególnie w sytuacjach społecznych.

Co na nietrzymanie moczu po porodzie?

Wkładki urologiczne i podpaski nie są jedynym rozwiązaniem! Stabilizator pęcherza moczowego Contrelle to rozwiązanie przypominające tampon, ale działające zupełnie inaczej. Contrelle po zaaplikowaniu podtrzymuje szyję pęcherza oraz przywraca jej oraz cewce moczowej właściwą pozycję, dzięki czemu zapobiega pojawieniu się wycieków moczu.

Contrelle to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli Ci powrócić do aktywności sprzed ciąży, w tym wysiłku fizycznego, spotkań towarzyskich czy ulubionego sportu. Contrelle nie jest rozwiązaniem tylko dla kobiet po porodzie - może go stosować każda kobieta, która cierpi na mimowolne oddawanie moczu. Zastosowanie Contrelle pozowli Ci znów poczuć się pewnie. Będziesz mogła stosować go do czasu osiągnięcia oczekiwanych efektów leczenia prowadzonego np. przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. 

Sposób na nietrzymanie moczu

Sprawdzona pomoc przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Contrelle to stabilizator pęcherza moczowego, który został zaprojektowany w celu zmniejszenia lub zatrzymania nieszczelności pęcherza spowodowanej wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WNM).

Badania kliniczne przeprowadzone na kobietach, które używały Contrelle przez cztery tygodnie, wykazały, że 100% z nich doświadczyło całkowitego lub znacznego zatrzymania wycieków, a także zmniejszyło się częstość występowania epizodów wyciekania lub ilość wyciekającego moczu.

Klinicznie udowodniono, że stosowanie Contrelle jest bezpieczne i skuteczne.

pixel